Skip to content

Стружанецот Сотир Настоски со сребрен медал во БЏЏ во САД

Стружанецот Сотир Настоски со сребрен медал во БЏЏ во САД

03.03.2023

На Државното првенство во бразилско џиу џицу (БЏЏ) во Ралеиг, САД, стружанецот Сотир Настоски, кој е истакнат карате мајстор, но и инструктор по други боречки вештини, го освои второто место во дисциплината но-ги (без кимоно).

Настоски, кој настапува за Бразилскиот топ тим Шарлот, во финалето се сретна со Џибрил Диоп од САД.

На првенството учествуваа преку 600 натпреварувачи во различни дисциплини, Сотир откако го освои сребрениот медал, гордо го развиори македонското знаме.

error: Content is protected !!