Skip to content
Македонска заедница во Австралија

Света литургија за Свети Никола во МПЦ „Света Петка“ во Рокдајл

Света литургија за Свети Никола во МПЦ „Света Петка“ во Рокдајл

21.12.2022

Во Македонската православна црква „Света Петка“ во Рокдајл, Сиднеј, во чест на празникот Свети Никола беше одржана света литургија на која чиноначалствуваа парохиските свештеници.

Храмот беше преполн со верници Македонци кои дојдоа да го прослават вој голем хгристијански празник Свети Никола, светител заштитник на децата, сиромашните и морепловците.

error: Content is protected !!