Skip to content

Вечерва започнива Вевчанскиот карневал

Приказната која трае 1.500 години

Приказната која трае 1.500 години

12.01.2023

Утре и задутре (13 и 14 јануари) ќе се одржи Вевчанскиот карневал, традиција која трае веќе еден и пол век. Градоначалникот Спасе Кочовски потврди дека сè е подготвено за манифестацијата и оти вевчанци ги одбројуваат последните саати до спектаклот или како што честопати го нарекуваат, театар на отворено без сценарио и режија.

Иако карневалот под маски официјално се случува на 13 и 14 јануари, кога по Јулијанскиот календар се испраќа Старат и се дочекува Новата Година, програмата ќе започне денес со музички настапи на македонски изведувачи на рок, поп и народна музика. Музичката програма започнува вечер кога пред присутните треба да настапат рок и поп- бендовите: „ГИГ ОФФ“ (Сашко Гигов-Гиш и пријателите), Венко Серафимовски и „Прпл цепелин“, реге-бендот „Брука“, „ДНК“, „Ласт експедишн“, Фиц и „Студени нозе“. На 13 јануари вечерта, пак, присутните ќе уживаат во народната музика, а на сцената во центарот на Вевчани ќе настапат „Баклава“, „Банда Ентопика“ од егејскиот дел на Грција (популарен бенд што изведува македонска и грчка народна музика со призвук на џез), Нино Величковски и „Кумановските тамбураши“, „Некст тајм“ и Перо Бели.

Вевчанскиот карневал, кој се одржува во чест на Свети Василиј, односно православна Нова година, а од 2008 година е збогатен и со културна манифестација, започнува на 13 јануари со василичарско дефиле, кое ќе се движи од влезот во Вевчани кон центарот, каде што ќе се игра оро. Традиционалните вевчански маски Зетот и Невестата, Глупи Август, Ѓаволите, но и сите други маски, пред присутните ќе покажат што не чинело во изминатата година во државата. По василичарското дефиле, Зетот и Невестата од Горна и Долна Маала ги посетуваат сите домови во Вевчани, посакуваат здравје и бериќет во новата година, а домаќините ги даруваат. Ноќта на 13 јануари се оди на вода на Вевчанските извори. Карневалот продолжува во раните утрински часови на 14 јануари. Василичарите организирано ќе ја посетат секоја вевчанска куќа во која има човек што се вика Васил. Манифестацијата продолжува во центарот на Вевчани со василичарското оро, за карневалот да заврши во пладневните часови со палење маски, за злото да не се повтори и во новата година.

– Вевчанскиот карневал по многу нешта е специфичен. Тоа е желба за забава и дружење и ги има задржано изворните карактеристики уште од почетокот на одржувањето. Карневалот е медиум што ѝ пренесува на власта дека нешто не чини и истовремено е нејзин коректор. Со Вевчанскиот карневал има многу хумор и сатира. Паметна власт на карневалот може да ја види целата негативност што ја правела во текот на годината и ќе може да се коригира. Некому може му изгледа дека има многу политика, но тоа не е така, туку е корекција на власта. Карневалот нема ниту верска ниту национална омраза Ако видите грубост или вулгарност, пораката е: Не бидете груби и вулгарни! Вевчанските маски покажуваат какви не треба да бидат луѓето. Сè што е негативно во секој сегмент во општеството, ќе го видите низ тие маски на Вевчанскиот карневал, вели градоначалникот Спасе Кочовски.

error: Content is protected !!