Skip to content

Пораз за македонските фудбалери до 17 години од Исланд

Пораз за македонските фудбалери до 17 години од Исланд

 Репрезентацијата на Македонија претрпе пораз на домашен терен од Исланд од 0-3

Од почетокот до крајот на натпреварот репрезентацијата на  Исланд беше подобриот противник на теренот и добро знаеше што сака, избраниците на Вујадин Станојковиќ константно беа во подредена улога. Нашите фудбалери не успеаа да се соочат со противничкиот тим и неколку пати грешеа во одбраната, а само малку што се создаде во нападот не беше искористено. После половина час игра Исланд во неколку наврати ја погоди нашата мрежа, прво Кјартсон во 25. минута, а потоа Гудјохсен. Набрзо по почетокот на второто полувреме Гудјохсон за конечни 0:3. Следниот противник на Македонија е Франција за за три дена

Стартен тим на нашата репрезентација:

Вргов, Мемиши, Мелиќи, Јовановиќ, Велков, Димитријевски, Љубевски, Манојлов, Елмас, Алији, Ајетович;

Резерви: Али, Алиу, Дејановски, Хаџибулиќ, Коцев, Младеновски, Подрграѓа, Сековски, Стојковски

error: Content is protected !!